Akce 2017

Novoroční koncert - Zpěvulenky

20. ledna 2017 v 16.00 hodin nám ve společenském sále zazpíval ženský pěvecký sbor Zpěvulenky z Čeložnic. Zpěvačky si pro nás připravily písně z Kancionálu, které pro naše uživatele nebyly žádnou neznámou a mnoho z nich se ke zpěvu přidalo. Toto vystoupení bylo nezvyklé a moc hezké.

Kloboukový bál

S blížícím se obdobím masopustu nastal čas na tradiční bál našeho Centra. Tento rok se uskutečnil 22. února a byl to bál Kloboukový. Každý kdo se zúčastnil si přinesl svůj vlastní nebo půjčený klobouk, do klopy dostal malý klobouček, koupil si tombolu a těšil se na zábavu. Hned v úvodu nás všechny přivítala paní ředitelka Centra Mgr. Ladislava Brančíková. Po té zatančila taneční skupina Babky Žabky své předtančení – kankán. K tanci a poslechu zahrál pan František Slováček.

Fašaňk

A je tu 40 dní do Velikonoc a s tím spojený “Ostatkový průvod masek” neboli Fašaňk. Tentokrát nám 28. února chodby a pokoje Centra brázdily postavy mnicha, kostlivce, Karkulky, včelky, zajíce, zdravotní sestřičky, dvou klaunů a Marfuša s Nastěnkou. Při zpívání a smíchu rozdávaly masky boží milosti.

Oslava MDŽ

Březnovou akcí, která určitě stojí za zmínku, byla oslava MDŽ, která proběhla 10. března. Našim ženám přišel vystoupit dětský národopisný soubor Kyjovánek. Pan Bystřický, jako zástupce mužů/uživatelů, popřál zúčastněným ženám básní a paní ředitelka Mgr. Ladislava Brančíková s panem Dubským a panem Bernatíkem předali každé ženě tulipán a přání od nás všech v Centru.

Velikonoce

Snažíme se dodržovat tradice a tak jsme 13.dubna na Zelený čtvrtek, kdy “odlétají zvony do Říma”, ohlašovali poledne a odpoledne s pomocí hrkaček a klepačů. Při této připomínce tradice se u všech setkáváme s úsměvem na rtech a vzpomínkou na bezstarostné dětství.

Slet čarodějnic

Na poslední dubnový den připadá slet nebo chcete-li pálení čarodějnic. U nás se v Centru čarodějnice slétly už 28. dubna, aby mohly uvařit čarovný lektvar dlouhověkosti a pasovat do svých řad “chamraď čarodějnickou”. Jak už je snad zvykem, museli jsme tuto akci přesunout kvůli nepříznivému počasí do společenského sálu. Ale ani to nezabránilo desítce čarodějnic předvést své dokonalé letecké schopnosti, rozdat čertovské špekáčky a pobavit všechny zúčastněné. Slet se povedl, nikdo nepřistál na hranici a tak se příští rok můžeme proletět znova.

Taneční dopoledne

V rámci pohybových aktivit jsme zařadili do pravidelných měsíčních akcí taneční terapii. Každý měsíc se pravidelně scházíme ve společenském sále a “tančíme jako o život”. Aktivizační pracovnice vždy vymyslí v jakém rytmu se bude tančit a terapií provází. Už jsme tančili v rytmu salsy, polky, valčíku, tanga, rock ‚n‘ roll a známých českých písní 50. a 60. let.

Barevný týden

V týdnu od 15. května do 19. května 2017 proběhla v našem zařízení akce s názvem “Barevný týden”. Úkolem všech zúčastněných bylo, obléknout se každý den do předem určených barev a sladit i různé doplňky. Každý den ráno, při snídani, počítaly aktivizační pracovnice počet kusů oblečení/doplňků a v pátek vyhlásily vítěze z každého patra. Celý týden zářilo naše Centrum barvami a proto si tuto akci určitě brzy zopakujeme.

Návštěva ZŠ Vlkoš

V rámci mezigeneračních setkávání a dlouholeté spolupráce se Základní a mateřskou školou ve Vlkoši nás pan ředitel pozval na soutěž “ZŠ Vlkoš má talent”. Na tuto akci jsme dorazili již potřetí. A bylo se opravdu opět na co koukat a obdivovat nápaditost a talent vystupujících žáků. Do poroty z řad uživatelů zasedl pan Karel Selucký, předsedkyní poroty se stala paní Hana Chytilová, zástupkyně paní ředitelky. Stupně vítězů jsou pouze tři, ale pro nás všechny jsou vítězové všichni žáci, kteří se svým talentem vystoupili.

VI. ročník jarního turnaje v pétangue S-centrum Hodonín

Pétanquové družstvo našeho Centra se 8. června zúčastnilo turnaje ve hře pétanque, který pořádalo S – centrum Hodonín. Ze šesti zúčastněných týmů se umístilo na nádherném 3. místě a obhájilo tak roli favoritů v této hře.

Návštěva premiéra ČR Bohuslava Sobotky

V neděli 16. července navštívil naše Centrum premiér ČR pan Mgr. Bohuslav Sobotka. Hned ve vestibulu ho přivítali naši uživatelé písní. Po prohlídce zařízení se ve společenském sále uskutečnila beseda se zaměstnanci a uživateli, při které pan Sobotka zodpovídal dotazy a poděkoval za práci všem zaměstnancům.

Základní kolo turnaje v pétangue Morava Cup 2017 u nás

Letos jsme se přihlásili jako pořádající domov jednoho ze základních kol turnajů v pétanque Morava Cup 2017. Těchto turnajů se každoročně naše družstvo účastní a je dobře známé. Losem byla vybrána družstva z Brna a to z Domova pro seniory Podpěrova, Domova pro seniory Foltýnova a Domova pro seniory Koniklecova. 11. srpna od 9.30 hodin ožilo naše pétanquové hřiště na zahradě a svedl se urputný boj o postupové 1. místo. Bohužel se našemu týmu postoupit nepodařilo a umístili se na místě 2., tedy nepostupovém. 1. postupové místo si odvezl tým z Domova pro seniory Podpěrova, Brno.

Výlet na zámek Buchlovice

23. srpna dopoledne si vyjelo 20 uživatelů spolu s doprovody na výlet na státní Zámek Buchlovice. Zde se zúčastnili prohlídky zámku a parku, navštívili výstavu fuchsií a nakonec se občerstvili v cukrárně poblíž zámku. Výlet na celé dopoledne se vydařil a všichni byli spokojení.

Univerzita třetího věku

Od druhé poloviny září probíhají v našem Centru pravidelné kurzy na téma “Trénink paměti a dalších kognitivních dovedností”, které vedou Mgr. Miroslava Dohnalová a Ing. Zbyněk Dohnal. Tyto kurzy jsou pod záštitou Masarykovy univerzity, v rámci projektu Univerzita třetího věku.

V našem zařízení se těchto kurzů pravidelně každou středu zúčastňuje 15 uživatelů, kteří si nejdříve poslechnou zajímavou přednášku a pak si zkusí praktickou část “výuky”. Ta je vždy hodně zajímavá a pokaždé na jiné téma. Slavnostní předání certifikátů absolventům tohoto kurzu se uskuteční 30. listopadu odpoledne.

Přátelské utkání ve hře pétangue

Jeden z posledních krásných dní v měsíci říjnu jsme se rozhodli věnovat stále oblíbenější hře mezi seniory, a to je hra pétanque. Pozvali jsme k nám do Centra uživatele z podobného zařízení a to z Centra sociálních služeb města Kyjova. Tito uživatelé navštěvují Centrum denních služeb a přijeli plni elánu do života a s velkou zvědavostí, protože hru pétanque vůbec neznali. Pro začátek jsme si tedy přečetli pravidla, řekli si něco o historii hry a přesunuli jsme se na pétanquové hřiště. Tam jsme si hru vyzkoušeli a pak si zahráli “na ostro”. Nechyběla ani hra mezi doprovodem a zaměstnanci našeho Centra. Po celé dopoledne panovala veselá a přátelská nálada, kterou nezkazil ani fakt, že utkání nemá konkrétního vítěze, protože vítězové byli všichni, kteří se tohoto setkání zúčastnili. Všichni si odnesli diplom za účast, spoustu zážitků a úsměvy na rtech.

Lampionový průvod

2. listopadu na “Dušičky” jsme uspořádali lampionový průvod zahradou našeho Centra. Uživatelé tak měli možnost zapálit svíčku za své již zesnulé blízké a zavzpomínat. I když trochu silněji foukal vítr, tak se na tuto “vzpomínkovou” procházku vydalo víc než 20 uživatelů, kteří se pak společně pomodlili a zazpívali si písničky u altánku v zahradě.

Sportovní dopoledne

10. listopadu dopoledne se naším Centrem vznášel sportovní duch a bylo cítit napětí a touha po výhře. Ve společenském sále se konalo Sportovní dopoledne a soutěžilo se v různých disciplínách, aby si uživatelé procvičili nejen svaly, ale i koordinaci pohybů, přesnost, koncentraci a paměť. Tohoto dopoledne se zúčastnilo 41 uživatelů a z nich, po sečtení výsledků vzešli tři vítězové. 1. místo obsadila paní Ludmila Ševelová, 2. místo pan Bohumil Bystřický a na 3. místě se umístila paní Marie Staňková. Všem zúčastněným patří velká poklona už jen za to, že přišli/přijeli a užili si chvíle plné smíchu, radosti a dobré nálady.

Mezigenerační den

Poslední listopadový den tj. 30. listopadu, se u Nás v Centu uskutečnil Mezigenerační den, při kterém nás navštívily děti ze ZŠ v Bohuslavicích a Sobůlek. Žáci z Bohuslavic již v dopoledních hodinách, kdy navštívili dílnu ručních prací, kde se zapojili do činností spolu s našimi uživateli. Po kratičké pauze vystoupili se svým hudebním a pěveckým umem na 3. patře, oddělení DsZR. Společné setkání dopadlo na výbornou, všem se moc líbilo a příslib dalších setkání přijali všichni zúčastnění s úsměvem. Odpoledne nás přišli obveselit žáci ze ZŠ Bohuslavice s vystoupením a děti ze ZŠ Sobůlky s vystoupením cimbálové muziky. Ta zahrála pro potěšení našim uživatelů, poté i na 3. patře.

Ukončení univerzity třetího věku

30. listopadu proběhla ještě další akce, a to předání osvědčení absolventům Univerzity třetího věku z rukou paní Ing. Bc. Barbory Haškové, která je manažerkou pro koordinaci celoživotního vzdělávání Masarykovy univerzity v Brně. Dalším z předávající byl Mgr. Marek Šlapal, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje a naše paní ředitelka Mgr. Ladislava Brančíková. Uživatelé, kteří se tento rok zúčastnili přednášek na téma trénink paměti a dalších kognitivních funkcí převzali osvědčení , blahopřání a květinu. Byl to pro všechny krásný zážitek.

Mikulášská obchůzka

S příchodem prosince byl čas pro tradiční obchůzku svátého Mikuláše a jeho družiny. Tentokrát to byly dva andělé a dva čerti. Tato družina procházela naším Centrem, navštěvovala společenské místnosti a pokoje, kde „ hříšné duše strkala do pytle“, žádala jejich slib nápravy a rozdávala mikulášskou nadílku. Celým centrem se nesl cinkot řetězů, budlikání, zvonění zvonečků, zpěv a dobrá nálada.

Kyjovánek - I. adventní koncert

Dne 8. prosince se v našem Centru konal adventní koncert, kdy nás přišly svým vystoupením potěšit děti z Národopisného dětského souboru „ Kyjovánek“. Svým krásným zpěvem a hezkým tanečním vystoupením, kdy zde bylo zařazeno i pásmo s čerty, anděli a mikuláši rozjasnily tváře našich uživatelů. Na konci vystoupení si děti společně s našimi uživateli zazpívali koledy, kterými se tak naladili na nadcházející vánoční čas.

Mužský pěvecký sbor Archlebov - II. adventní koncert

Jako již v minulých letech, tak i v tom letošním roce nás navštívili zpěváci z mužského pěveckého sboru z Archlebova. Dne 15. 12. se tak v našem centru rozezněly opět krásné písně ze Strážovic a také krásné Vánoční koledy, které nám přiblížily kouzlo Vánoc. Na závěr jsme si všichni společně zazpívali i známé koledy, které všem našim uživatelů udělaly velikou radost.

Vánoční besídka

Každý rok v době adventu se u nás v centru koná vánoční besídka. Ta letos připadla na den 18. 12. 2017. Na tuto besídku jsme se všichni moc těšili a náležitě se na ni připravili. Paní kuchařky nám napekly vánoční cukrový a připravily pečený čaj. V průběhu nám zde zazpíval náš ženský pěvecký sbor a poté zde vystoupily děti ze ZŠ Sobůlky za doprovodu cimbálové muziky ze Strážovic. Malé děti svým krásným vánočním vystoupením potěšily srdíčka našich uživatelů. Na závěr jsme si všichni zazpívali vánoční koledy a rozešli se tak v krásné předvánoční náladě.

Ježíškova vnoučata

V letošním roce se naše zařízení zapojilo do projektu „ Ježíškova vnoučata“, který organizoval Český rozhlas Brno. Tento projekt plní přání seniorům. Našim seniorům tak splnila přání paní Markéta bobková z Prahy, která jim věnovala velkou plazmovou televizi. Tu jsme umístili ve společenském sále a slouží nám při promítání filmů a jiných videozáznamů. Uživatelé jsou velice spokojeni a za dar bylo zasláno jejich poděkování.