Akce 2019

Koledování na Štěpána

Štědrý den u nás

Několik členů dechové hudby Mistříňanka přišlo zpříjemnit našim uživatelům dopoledne Štědrého dne.

Vánoční besídka

18. 12. 2019 proběhla u nás v zařízení Vánoční besídka, kterou nám zpestřili svým vystoupením uživatelé z Domova Horizont a také ženský sbor Tetky z Kyjova.

Vánoční koncert ZŠ Svatobořice – Mistřín

Naši uživatelé si již nějakou dobu dopisují s dětmi ze ZŠ Svatobořice – Mistřín. V rámci mezigeneračního setkání jsme uspořádali 2. vánoční koncert, který si pro nás připravili právě tyto děti. Pozvání na tuto akci přijal i Mgr. Marek Šlapal náměstek hejtmana.

Mikuláš

6. prosince k nám zavítal Mikuláš s čerty a andělem, kteří nám přinesli mikulášskou nadílku.

Malá cimbálová muzika ZUŠ Kyjov

1. vánoční koncert si pro nás připravili děti z malé cimbálové muziky ze ZUŠ Kyjov.

Fotografie pana Marka Svobody z Kyjova

Tyto fotografie nám zútulnili v zařízení nově vymalované chodby.

Ochutnávka Belgické čokolády

U nás v zařízení se konala už podvakrát ochutnávka Belgické čokolády ve společenském sále. Poslední proběhla 3. 12. 2019. Mohli jsme ochutnat různé druhy čokolády, jak ochucené, hořké, plněné a nebo klasickou mléčnou. Všichni jsme byli překvapeni pestrostí druhů a množstvím čokolády. Někteří ani všechny neochutnali. Závěrem ochutnávky byla možnost zakoupení čokolády sobě či někomu blízkému. Mikuláš tak bude možná někde opravdu čokoládový.

Posezení s kytarou

Každý člověk, v každém věku velmi rád zpívá, proto se snažíme v našem zařízení zapojovat do zpěvu i naše uživatele. Na všech patrech jak na pokojích, tak v různých společných prostorách probíhá posezení s kytarou, kde si uživatelé mohou zazpívat jejich oblíbené písničky, které znají. Zpěv jim dokáže vykouzlit úsměv na tváři a trošku při něm zapomenou na své strasti a starosti.

Ochutnávka pokrmů z brambor a jablek

V půlce listopadu jsme uspořádali ochutnávku pokrmů, a to z brambor a jablek. Do výroby pokrmů se zapojila spousta zaměstnanců. Nakonec se nám sešlo na 14 pokrmů. Naši uživatelé mohli ochutnat jak slané tak i sladké varianty. Před samotnou ochutnávkou nám přijeli zazpívat Senioři z Vracova známé písničky z Babiččiny krabičky. Do zpěvu se zapojili i uživatelé, protože tyto písničky jsou blízké jejich srdci.  Všechny pokrmy si pochvalovali, bodově hodnotit bylo velice těžké. Ale nakonec ze sladkého zvítězila batátová buchta a ze slaného bramboráky.

Vystoupení smíšeného pěveckého sboru Kosteláci

Začátek listopadu nám zpříjemnilo vystoupení smíšeného pěveckého sboru “Kosteláci”, kteří k nám přijeli z nedalekého Kostelce. Zazpívali nám známé i méně známé písně z okolí Kyjova. Nakonec si někteří uživatelé povyprávěli i s účinkujícími, které znali. Udělalo jim to velkou radost.

Lampionový průvod

I letos se u nás v zařízení konal Lampionový průvod, tentokrát připadl na pátek 1. 11. 2019. Odpoledne jsme všichni společně vyrazili s lampiony do zahrady Centra. I když bylo venku větrno, prošli jsme zahradu celou. Ke konci jsme se zastavili v altánku, kde jsme společně zazpívali lidové písničky a taky zavzpomínali na naše zesnulé. Spokojeně a s úsměvem na tváři se všichni rozešli domů.

Sportovní dopoledne

Tak jako každý rok tak i letos jsme pořádali sportovní dopoledne, které připadlo na 30. 10. 2019. Ve společenském sále se uživatelé mohli zastavit  a vyzkoušet si různé aktivity na čtyřech stanovištích. Mezi disciplíny patřily kuželky, skládání slov, hod kostkami a poznávání předmětů pouze na základě hmatu. Účast byla veliká a bodové ohodnocení také. Stupně vítězů obsadili jak ženy tak i jeden muž. Obdrželi diplom a taky něco na zub. Na sladké odměně si pochutnali všichni. Spokojeně a v dobré náladě odcházeli.

Odpoledne otevřených dveří s burčákem

I letos u nás v zařízení proběhlo 3. 10. 2019 Odpoledne otevřených dveří s cimbálovou muzikou. Návštěvníci si mohli prohlédnout budovu Centra, jako například pokoje a společenské prostory. Shlédnout mohly také výstavu fotografií našich uživatel „Mládí & Stáří“, prezentaci z akcí, nahlédnout do dílny ručních prací. Tam bylo taky možné zakoupení různých výrobků. Ochutnali pokrmy z běžného jídelníčku. Konec prohlídky byl směřován do společenského sálu, kde hrála CM Mojimíra Vlkojana, tady mohly návštěvníci posedět a pochutnat si na burčáku a chlebu se sádle. Při odchodu si dostali malou pozornost.

Taneční dopoledne s návštěvou

Každý měsíc se u nás v zařízení koná “Taneční dopoledne”. Nejinak tomu bylo i v měsíci září. Ale tentokrát mezi nás zavítali uživatelé z S – centra Hodonín.
K tanci a poslechu nám hrála dechová muzika, kterou mají naši uživatelé nejraději. Za chvíli byl tanečníků plný parket. Většina uživatel si písničky i notují, což je dobré pro osvěžení jejich paměti. V odpočinkové přestávce se občerství vodou  a pak si ještě zazpívají známé lidové písničky.  V tanci se dále pokračovalo na starší popové hity našich známých interpretů.
Uživatelé z S – centra i jejich doprovod byli z naší hodiny tance nadšeni a přislíbili, že by se někdy za námi přijeli znovu podívat a zatancovat si. Všichni odcházeli ve velmi dobré náladě.

Turnaj v Pétanque v našem zařízení

Dne 10. 7. 2019 se u nás konalo utkání našich uživatelů a zaměstnanců. Někteří tak hráli tuto hru poprvé, ale o to více se snažili pro svůj tým vybojovat co nejvíce bodů. Nervy byly velmi napnuté, někdy šlo jen o milimetry. Povzbuzování bylo jistě na místě. Počasí nám letos také vyšlo a nálada byla výborná, tudíž to byl pro všechny velmi krásně strávený čas.

28. 8. 2019 následovalo Přátelské utkání ve hře Pétanque pěti družstev v našem zařízení, kdy kromě našeho družstva přišel tým z domova Horizont, S-centra Hodonín, Centra sociálních služeb v Kyjově a z Domova pro seniory Bažantnice. Počasí nám také přálo a nálada byla výborná.
Po vypjatém boji vyhrál tým S-centra v Hodoníně, náš tým byl na krásném 2. místě a 3. místo obsadilo CSS v Kyjově. Zúčastnění obdrželi balíčky.

Canisterapie

Tak jako i jiné akce tak i canisterapie se u nás koná každý měsíc. Máme zde skupinovou canisterapii a individuální canisterapii.
Skupinovou navštěvuje 12 uživatel ze zařízení a radují se z přítomnosti psíků. Mazlí se s nimi, dávají jim různé povely, také krmí pejsky pamlsky. V průběhu si cvičí hlavu pomocí tréninku paměti. Individuální canisterapie probíhá na pokojích. Účastní se jí 4 uživatelé, kteří mají hned úsměv na tváři, když je jejich chlupatí kamarádi přijdou potěšit.

Vycházky do města

Letos jsme v letních měsících téměř každý týden vyrazili do centra města Kyjova. S uživateli jsme prošli náměstí, dali si zmrzlinu a občerstvili se v restauraci při Kulturním domě Kyjov, kde nás obsloužil vždy milý personál.
Většina z uživatel pochází z Kyjova nebo již nějaký ten rok v Kyjově pobývá a tak srovnávali, jak město vypadalo a jak vypadá nyní.

Vždy se vraceli s úsměvem a spokojeností ve tváři.

Výlet Milotice

Jednu krásnou červencovou středu jsme se vydali s některými uživateli do blízkých Milotic na zámek. Prošli jsme si krásně zbarvenou zahradu a přilehlé budovy patřící k zámku, poseděli v zámecké kavárně, kde jsme se občerstvili výbornou kávou a zmrzlinou.

Počasí nám velmi dobře přálo, sluníčko nás pořádně prohřálo.

Turnaj v Pétanque mimo naše zařízení

Jako každou letní sezonu tak i letos se konaly turnaje ve hře pétanque, kdy nás naši uživatelé reprezentovali na turnaji v Hodoníně a v Brně. Někdy se našim hráčům dařilo více, jindy méně. Jelikož je důležitá hlavně účast, vždy jel náš tým krásně naladěn a připraven bojovat co nejvíce.
Na turnaji v Hodoníně se nám zadařilo získat medaili za 2. místo. Ve společenském sále se poté pořádala oslava na jejich počest.  

Je krásné, vnímat, jak se již uživatelé různých týmu znají, navazují přátelské kontakty a rozhovory. Jak se na sebe všichni hráči i jejich doprovod vzájemně těší.

Letní odpoledne s grilováním

A máme tady léto a k němu neodmyslitelně patří grilování, zmrzlina a zábava. A tak to nesmělo chybět ani u nás v zařízení. Dne 12. 6. 2019 jsme proto uskutečnili tento den D. Posezení jsme letos zvolili hned za naší novou budovou, dále u altánku a mezi stromy, kde byla krásná atmosféra. K tanci a poslechu nám hrál opět pan Slováček ze Strážovic, který pravidelně doprovází naše akce. Pro naše uživatele jsme měli připravené taneční překvapení, které nacvičily naše zaměstnankyně. Nejdříve vystoupily v kostýmech berušky a zatancovaly choreografii na písničku „ Beruško půjč mi jednu tečku“, druhá píseň byla v kovbojsko-westernovém stylu, kdy nesměly chybět ani kovbojské klobouky. K příjemné pohodě nechyběly ani ořechové rohlíčky od našich šikovných kuchařek, zmrzlina, káva a hlavně grilované špekáčky, na které se naši uživatelé vždy velmi těší. Letní odpoledne se velmi vydařilo a dobrá nálada byla cítit na každém kroku. Zpívalo se, tancovalo se, jedlo se a každý na tuto akci ještě dlouho vzpomínal.

Bylinkové zahrádky a ovocné keře

Od měsíce května máme v naší zahradě zřízeny dvě bylinkové zahrádky a několik ovocných keřů. V každé zahrádce je spousta bylinek jako máta, meduňka, šalvěj, divizna a další. Z ovocných keříků máme různé druhy Rybízů a Angreštů, taky Muchovník. Všechny tyto bylinky i ovocné keře jsou k dispozici všem našim uživatelům.

Barevný týden

Jelikož se nám na jaře začíná příroda krásně zbarvovat, uspořádali jsme v našem zařízení „Barevný týden“, abychom i my v zařízení zazářili v různých barvách. Od 20. 5. – 24. 5. 2019 byla na každý den určena jedna barva. Všichni proto provětrali své šatníky, popřípadě využili i jiných barevných doplňků, aby nasbírali co nejvíce bodů. V pátek se poté všechny body sečetly a byli vyhlášeni výherci.

Turnaj v „Člověče nezlob se“

K velmi oblíbeným hrám asi všech věkových skupin patří společenská hra „Člověče nezlob se“ .Proto každý rok pořádáme turnaj mezi našimi uživateli. Ten připadl letos na 14. 5. 2019 v dopoledních hodinách v sále našeho zařízení. A hra to byla velmi napínavá. Hráči u pěti stolů se snažili z plných svých sil, ale vítězové mohou být jen tři. Ti dostali drobné ceny a všichni spokojeně odcházeli zpět do svých pokojů.

ZŠ Vlkoš má talent

Jelikož stále udržujeme kontakt s dětmi ze ZŠ Vlkoš, tak i letos se někteří z řad našich uživatelů zúčastnili akce „ZŠ Vlkoš“ má talent. Zde se vždy představí děti různých věkových skupin s předvedením toho, co dovedou. Jedná se buď o taneček, zpěv, kouzlení, různá sportovní vystoupení, která se poté porotou hodnotí a vyhlašují se ti nejlepší. Naši uživatelé vždy odjíždějí spokojeni a s plno zážitky.

Cukrárna

Zákusky, kafíčko, pivečko, chlebíčky i zmrzlinové poháry, kdo by neměl rád? Proto zde v zařízení pořádáme jednou za měsíc „Cukrárnu“, ať si může každý přijít na něčem dobrém pochutnat. Společenský sál si krásně připravíme, vesele se naladíme a k uživatelům s objednávkou běžíme. Všichni jsou vždy spokojeni, také dobře najedeni a vesele naladěni. Každý se za námi může přijít podívat.

Vystoupení Dětského Folklórní Soubor Násedlováček

Jelikož mají naši uživatelé velmi rádi děti, přijaly naše pozvání dne 2. 5. 2019 k vystoupení děti z dětského folklorního souboru Násedlováček. Ty zde předvedly svá taneční a pěvecká čísla z oblasti Kyjovska. Potěšily tak nejednoho seniora a vykouzlily jim tak úsměv na tváři. Na koci si společně zazpívaly známé písničky. Uživatelé byli velmi spokojeni.

Pálení čarodějnic

Dne 25. 4. 2019 se v areálu našeho zařízení konalo tradiční pálení čarodějnic. Akce začala příletem čarodějnic z jejich čarodějnické říše, prolétly stanovišti a různými překážkami a udělaly čoro-moro rej. Poté následovalo vaření lektvaru, při kterém jedna z čarodějnic začarovávala připravovaný lektvar, který se poté podával všem přítomným. Vrcholem bylo upálení čarodějnice. K poslechu nám hrála hudba, při které jsme si všichni společně zatancovali. Naše pozvání také přijal ženský sbor Drmolice ze Bzence. Jejich vystoupení se všem velice líbilo, zařadily zde i taneček „Trnky, brnky“, a na závěr jsme zpívali všechny společné známé písně.

Kroužek vaření

V našem zařízení probíhá také kroužek vaření. Zpříjemňujeme si tak dopoledne přípravou různých pochoutek, na kterých se domluvím s uživateli nebo něco vymyslím sama. Většinou jsou to nějaké pomazánky nebo různé druhy moučníků a sladkých jídel. Při práci většinou vzpomínáme, jak to bylo dřív a jak se co dělávalo.

MDŽ

Jelikož 8. března je už po dlouhá léta oslavován Mezinárodní den žen, proto i my jsme uspořádali na počest všech žen v našem zařízení krásnou oslavu na které vystoupila zpěvačka Jana Slavíková – Blondie Jane, která nám zazpívala písně našich známých umělkyň jako je například Marie Rotrová, Hana Zagorová, Eva Pilarová a Helenka Vondráčková. Naši uživatelé tak mohli povzpomínat na mladá léta a některé písničky si i společně s ní zpívat. Nechybělo také občerstvení v podobě kávy a zákusku a také kytička a blahopřání, aby na tento den měly krásnou vzpomínku.

Fašaňk

Dne 5. 3. 2019 se našim centrem vydali za krásné masky převlečení zaměstnanci na fašaňkovou pochůzku. Písněmi „Pod šable, pod šable“ a „Běžela ovečka“ rozveselovali všechny uživatele našeho Centra Masky se proháněly po všech pokojích a chodbách, kde na ně uživatelé již netrpělivě čekali. Každý uživatel si pochutnal na „boží milosti“ což je masopustní pokrm, který připravily naše kuchařky.

Taneční dopoledne

Každý měsíc se u nás v zařízení koná také taneční dopoledne. Na tuto aktivitu se naši uživatelé vždy velmi těší, neboť se vrátí do svých mladých let a připomenou si tak dávné čaje o páté a také různé taneční zábavy, kterých se rádi účastnili. Snažíme se je trošku rozpohybovat na modernější písničky našich známých zpěváků a také na dechovou muziku, kterou mají stejně všichni nejraději. Při odpočinku si vždy zazpíváme nějaké známé lidové písničky, abychom si připomněly texty a trošku si odpočinuly a po pauze opět v rytmu pokračujeme. Uživatelé odjíždí spokojeni a snad i pozitivně naladěni zpět do svých pokojů.

Indiánský bál

Dne 20. 2. 2019 se v našem zařízení konal Indiánský bál, kterého se zúčastnilo hned 59 indiánů z řad našich uživatelů. Všichni zúčastnění, včetně personálu obdrželi hned před vstupem do sálu indiánskou čelenku s perem, která byla vstupenkou na tento bál a také lístky na tombolu, na kterou se všichni moc těšil. Hned na úvod se nám představil pan Slováček pár písněmi, který nás svým hudebním a pěveckým doprovodem doprovázel po celou dobu našeho bálu. A jelikož k indiánům patří i indiánské tanečky tak i my, jako personál, jsme si na úvod nachystali překvapení a vystoupili jsme s úvodním tancem kolem indiánského týpí a poté i společným tancem s uživateli. Na toto vystoupení byly našity indiánské kostýmy, aby tak byla naladěna opravdová atmosféra. Vystoupení se všem velmi líbilo a také naši tanečníci si jej v kostýmech náležitě užili. Poté následovalo občerstvení v podobě zákusku a kávy a dále pokračovala volná taneční zábava, kdy se parket zaplnil a všechno osazenstvo rozvlnil. Pak následoval všem očekávaný okamžik v podobě tomboly, kdy každý zúčastněný, dle čísla svého lístku obdržel balíček, za který byl moc rád. A jelikož byla zábava stále v plném proudu a nikomu se nechtělo ani odcházet tak se v tanečních kreacích ještě nějakou dobu pokračovalo. Poté se všichni odebrali spokojení do svých pokojů. Tímto bychom za náš aktivizační tým chtěly moc poděkovat všem zaměstnancům – všem týmům   za jejich krásnou spolupráci na této akci, vstřícnost a krásnou atmosféru, na které jste se všichni podíleli a bylo to na spokojenosti našich uživatelů vidět a také všem za příspěvky do tomboly.

Vystoupení mužského pěveckého sboru Něčičáci

Dne 24. ledna 2019 se uskutečnilo v našem zařízení vystoupení mužského sboru Něčičáci. Ve svých krásných Kyjovských krojích nám přišli zazpívat moravské písně, čímž nám navodili příjemnou atmosféru.

Tři králové

První akcí nového roku byla Tříkrálová pochůzka, která tento rok připadla na 7. 1. 2019. Naši uživatele se převlékli za krále Kašpara, Melichara a Baltazara. Zazpívali všem známou píseň „My tři králové jdeme k vám“. Všem také popřáli hodně zdraví a štěstí v novém roce.